cz | en
bandzone myspace youtube
header
aktuální koncerty
  poslední fotogalerie
  facebook

  Rok 2007 - Archiv novinek

  26.11.2007, To se to hrálo..., Honza
  Série koncertů skončila posledním hraním v novém Zámeckém klubu v Hranicích na Moravě. Devět koncertů, každý jiný. Devětkrát Sněhulák Arnošta Frauenberga, devětkrát naše Odkolébavka. Raport z celého turné i s fotografiemi hledejte v nejbližších dnech v našem šuplíku. Díky všem, kteří přišli. A že vás nebylo málo! 450!
  13.11.2007, Valašské turné 2007, Honza
  Vymysleli jsme si na sebe, a hlavně pro vás, turné po dědinách kolem Vsetína a jsme moc zvědaví jak celá akce dopadne. Sérii desíti koncertů s námi odehraje jako host Arnošt Frauenberg , známý to humorista ze Žebráku. Fór celé koncertní šňůry spočívá v tom, že je na všechny koncerty (kromě nově otevřeného Zámeckého klubu v Hranicích na Moravě) vstupné zdarma (dobrovolné) a že budeme hrát v místech, kde jsme nikdy nehráli a publikum je tak zvaně neorané. (myšleno nezasaženo Žamboší muzikou) Kromě kalendáře i TADY si můžete prohlédnout, kde, kdy a v kolik hrajeme a rádi bychom časem v našich šuplících uveřejnili z celé akce podrobnější reportáž. Držte nám palce a kdo bude moci přijít, nechť neváhá a dorazí!
  26.10.2007, Turné je za námi, Zeno
  Bylo to zajímavé turné. Wroclaw přivítala Žambochy přeplněnými ulicemi a jen málo prázdnějším muzejním sálem. V Hradci Králové rozhlasáci chválili desku a Vašek Souček předpověděl Stáničce dráhu moderátorky, nebo v horším případě učitelky. V Boleslavi překvapila stovka diváků, příjemný pan ředitel a vynikající zvuk, pročež se Juří zúčastnil noční/ranní prohlídky krematoria (foto zveřejníme již brzy). Nevyspalost se na něm podepsala, neboť v Pardubicích spadl při rozhovoru ze židle. Tak neváhejte a dojeďte příští sobotu do Vsetína - Žamboši a Värtinä se na vás už těší! Navíc se blíží Vánoce a je potřeba nakoupit desky příbuzným pod stromeček... ;-)
  21.10.2007, Juří atd..., Honza
  Bylo to fajné léto. Tak moc jako letos jsme zatím nikdy nehráli. Navíc, vše jsme absolvovali ve třech a líbí se nám to. Jurova přítomnost v písních je takřka hmatatelná. Dostal nás dokonce na první jazzový festival v našem životě - Jazz pod hradom v Trenčíně a ačkoliv jsem se hraní před jazzmany docela obával, dopadlo to dobře, žádná jazzové zelenina se nám o čela nerozpleskla. Juch! Mimochodem, Juří měl 14.října narozeniny. Jeden rok s námi. Gratulujeme a přejeme mu s námi hodně trpělivosti. Jinak podzim by měl být klidnější, kromě koncertu ve Wroclawi, hraní na Valašském nákypu poblíž tří blondýn z Värtinä a především desetidenního turné s Arnoštem Frauenbergem, nás žádný další adrenalin nečeká. Snad bude klid na dopsání dalších písní. Palcujte držty.
  06.09.2007, ZVUKAŘI POZOR !!!, Zeno
  Byl aktualizován stageplan pro stažení. Juří se dočkal svého stereo-undergrund-djembe-soundu... :-)
  02.09.2007, Rozpumpovaný Dostavník, Honza
  Mohelnický dostavník byl pro nás letos veliké dobrodružství. Nějací vtipálci nám vypustili dvě gumy a čajzli zrcátko, takže Juří po koncertě s Ležérně a vleže ve Strakonicích málem nocoval v Olomouci na nádraží. Naštěstí se podařilo sehnat ve tři ráno pumpičku od kamarádů, kteří zpívali u ohně na tradičním potlachu. A tak jsem několika hodně pohyby naší Škodověnce Sněhurce (jak jí se Staňkou a Juřím důvěrně zoveme) dofouknul dvě pneu a s několika sprostými výrazy vyrazil ku Olomouci. Počet pohybů nahoru a dolů při huštění kol a počet sprostých slov při řízení se zhruba vzájemně rovnal. Když jsem vylezl z auta a viděl unavenou ale velmi vychlámanou kapelu Ležérně a vleže , pronesl jsem: „…prdel?“ Což způsobilo výbuch smíchu, neboť Juří celou cestu (14 hodin) vyprávěl spřátelené kapele, jak sů Žamboši slušní a jak vůbec nemluvíja sprostě. :-) No a dopolední koncert nám spravil náladu, lidé vstřícní, špízovali uši, objevil se obří transparent ohledvá zandělštění Žambochů kdysi v březnu (první žamboší bilbórd na světě, díky za ňho!) zvuk mistra zvukaře Petříka byl nepřekonatelný. Mohelnický dostavník se zkrátka a dobře stává naší srdeční záležitostí. Díky Aligátore! Díky vám všem, co poslouchali! PS: Kde sa dá prosímvás sehnať dobrá pumpička?
  02.09.2007, Velehrad koncem léta, Honza
  Bylo nám ctí přijmout pozvání Matice Velehradské a kapely HUKL na nultý ročník festivalu Šroubek na Velehradě. Pomalu se stmívalo a na maličkém podiu se vystřídali čtyři hudební tělesa, z nichž pro mne absolutním zjevením byl Jiří Smrž. Jeho desky znám a mám, je to nádhera, ovšem, takhle syrově, naživo, bez lžic plných folkového medu, srozumitelně, dynamicky, oduševněle a moudře, zajímavě a procítěně. Byl jsem přikován do dřevěné lavičky v hebké trávě. Ach, co na tom, že mu občas drnčí kytara, když prsty zvyklé na křovinořez nedomáčknou Fdur. Jsou důležitější věci. Sdělení, naléhavost, víra, hledání a pochyby. Když se člověk odhodlá pořádně poslouchat, je to jako rychle se střídající horká vana se studenou sprchou na duši a na srdci. Doporučuji vám nepropásnout Jiřího Smrže naživo. Stojí to zato!
  19.08.2007, Žamboši na plovárně..., Honza
  Vždycky jsem o tom festivalu v Ústí nad Orlicí jen slýchal. Letos si nás tam Slávek Janoušek pozval. Cestou tam, pršelo celou cestu, mraky a déšť jako v Norsku. Když jsme ale dojeli na místo, zhasnutím motoru naší Sněhurky jsme déšť vypli. Během celého festivalu už ani nekáplo. Ačkoliv na festivalu nebylo mnoho lidí (cca 100-150) byl to zážitek. Jen heslovitě: Naděžda Urbánkovna, přátelé, kteří nám vytvořili kotel pod pódiem v jednu ráno, přijeli za námi až z Pardubic (díky!), Vlasta Redl, který jel náhodou kolem, energií sršící Slávek Janoušek, nejlepší průvodní slovo jaké jsme kdy zažili od Vaška Součka, no a nakonec společná Imaginární hospoda ve tři ráno, kdy nám bylo s našimi vzory na jednom podiu nepopsatelně. Všem, kteří tam byli, děkuji za zážitek, který si schovám do šuplíku s nápisem: Otevřít, až mi bude zle! Díky!
  15.08.2007, Žamboši na ulici..., Honza
  Tak jsme zažili hraní na festivalu, který se nám zdál výběrem programu snad nejlepší, na kterém jsme měli zatím tu čest hrát. Plzeň je sice trošku dále od nás z Moravy, ale těch 14 hodin tam a zpátky v autě stálo za to. Podívejte se SEM a žasněte, jako my, nad výbornou dramaturgií. Prodali jsme mnoho nosičů a Jurovi sa skoro nechtělo dom. Veřejně žadonil o zapůjčení celého zastupitelstva z Plzně k němu do Klobůk, že by prý takej taký festival v Klobůkách chtěl.
  02.08.2007, Jura se bojí tanků!, Honza
  "Jane, tos ně neměl dělat, já tam nemožu hráť, to je šílené totok! Co to má znamenať ten tank? Že to sů verbíři, že si pro ňa přišli, že som sa vojně vyhnůl!" Tak tyhle slova zněly při příjezdu do Kostelce na Hané, když Jura uviděl, jaké zelené monstrum střeží vchod do farní zahrady. Naštěstí se to pak vysvětlilo, pan farář prý býval kdysi vojenským kaplanem... Jura, se při hraní jen nepatrně třásl, což dělá myslím normálně, že? Jinak Kostelec uzavřel sérii několikati koncertů, z nichž nej monumentálnější byl jistě ten na Amfolkfestu. Kýble vody z nebe jako na povel, to jsme ještě nezažili, kdo byl, ví a suší... Nevěděl jsem, že se to spouští Fis Durem. Omlouvám se!
  23.07.2007, Jaké je to hrát dětem..., Honza
  Když nám říkal s třesoucími se prsty náš milovaný Juří: "...co može byť horší, než hraní na slavnosťách piva?" při pohledu na rozjuchané pódium v Litomyšli, kde poskakovalo několik desítek energií nabitých nepoškvrněných dětských myšlí, pardon dětí, ještě netušil, že hraní dopadne dobře, budeme propocení jako koníci a děti nám budou tleskat do rytmu. (Mimochodem, ani 17/8 nebyl žádný problém...) Koncert se zvrhl v prudce pozitivní záležitost, prodali jsme mnoho disků a Jurova věta o pivních slavnostech byla rázem zapomenuta. Mákli jsme si a děti to poznaly. Lytomyšli a Kuřátku třikrát zdar!
  16.07.2007, Vašek Koubek nás zachránil..., Honza
  Naše koncertování nás zaneslo až do Jižních Čech a po šíleném brnkání v Českých Budějovicích ve vedru v pravé poledne jsme si řekli, že by bylo fajn si někde ještě zahrát a trošku se uklidnit. (Na podiu v ČB na nás pan zvukař nepromluvil jediné slovo, zato do nás napral při svém testu odposlechů na podiu tak hlasitou muziku, že nám praskaly třmínky, tály kovadlinky a smažili se v uších hlemýždi. Nejspíš pomsta folkařům - měkoňům) A tak, když už jsme byli tak daleko od domova a ještě k tomu hluší, poprosili jsme Vaška Koubka , zda bychom si nemohli spravit sluch koncertem u něj v Hudebním klubu Chotěmice. Byl to balzám. Sluch se nám vrátil, usměvaví lidé nám dodali chuť žít a koncert ve stodole měl báječnou stratosféru. Navíc nám bylo nesmírnou ctí zahrát si na prknech, do kterých vsakují harmonie opravdových mistrů. Vašku díky! Zase slyšíme! :-)
  12.07.2007, Nová anketa a další..., Honza
  V předchozím dotazníku nakonec byla odhlasována pravda a prohlašuji, že Jura má skutečně DJEMBE z ušlechtilé umělé hmoty. Kdo nevěří, ať si přijde za Jurů sáhnůť. Další anketa je mým osobním průzkumem, díky šuplíkům sem chodí dost kytaristů, tak mě to prostě zajímá, jestli jsme Nehtaři, Bříškaři, nebo Trsátkovci. No a zítra vyjíždíme směr Jindřichův Hradec, hrajeme na Folkové růži a další den na náměstí v Českých Budějovicích. Přijďte si nás objevit!
  03.07.2007, Žamboši na Zahradě 2007, Honza
  Chystáme se zvednou kotvy a vyrazit bydlet ve stanu v Náměšti na Hané, poslouchat hektodecibely hudby, pít hektolitry tekutin, hrát hektosloky písní a prodávat hektokusy našich posledních dvou tisíc CD. Objevíme se v Amfiteátru a na Radnici, pravděpodobně také pokazíme vystoupení Arnoštovi Frauenbergovi, který vydal nedávno svou první desku. No a z Anglie startuje letadlo The Blbeatles, které přistane v pátek večer přímo na hlavním podiu. Aćkoli předpověď počasí není moc příznivá, věřím že to dobře dopadne a smrště se Zahradě 2007 vyhnou. Mějte šťopky na uších přátelé, těšíme se na vás!
  09.06.2007, Čechomor končí..., Honza
  Z velmi neoficiálních a nekompetentních zdrojů se ke mě dokutálela informace, že kapela Čechomor končí s koncertováním. Kromě ní také končí kapela Fleret a kapela Koňaboj. Prý i band Tomáše Kočka to balí. Ptáte se proč? No, je to přeci úplně jednoduché. Oblíbená kapela DOCUKU, ve které hraje mimo jiných muzikantů třeba Žamboší hudební režizér Lukáš Španihel a také hyperaktivní mandolinistická Lucie Redlová, vydala a pokřtila ve ValMezu nové album s názve Domrtě. Byl jsem bohužel jen na půl křtu a i tak mne energie proudící z podia do lidí totálně zmasakrovala. Nenechte si mé oblíbence ujít, stojí to fakt zato. A klip na písničku Mraky myslím brzy bude znát opravdu hodně lidí. Ps: Ten žvást ohledvá konce špičky worldmusic u nás jsem si samozřejmě vymyslel, abych vás nalákal. Každopádně, špiček může být přeci několik, že ano...
  27.05.2007, Plné podium ve Frydku, Honza
  Nevím čím to je, ale vždycky když hrajeme ve Frýdku, něco se stane. Tak kupříkladu dnes při našem hraní trošku popršelo a tak s námi koncertovalo plné podium suchých a smějících se lidí. Došlo to dokonce tak daleko, že s námi za našimi zády, tancovaly i děti. Ačkoli jsem tak mostrozní rozrůstání našeho žambošího tria v nejbližší budoucnosti nějak neplánoval, zalíbilo se mi a chtěl bych poprosit všechny, co se schovávali před deštěm, další koncert máme ve Šternberku 2.6.2007. Tak doražte raději už na zvukovku kolem páté ju? A na závěr, děkujeme Filipovi i Nerimu za pozvání na Sv.Jan session! Díky! PS: Kdo ještě neslyšel nové komorní Trabandtrio (s harmoniem), vřele doporučuji! Oduševnělá, krásná a energická muzika. :-)
  13.05.2007, Žamboši na radiu Proglas, Honza
  Jak lze vyčíst z našeho kalendáře, ve čtvrtek 17.5. v 19:15 (původních 18:00 byla mýlka) si můžete poslechnout rozhovor v pořadu Milana Tesaře - Jak se vám líbí. Povídání prokládané písničkami z naší desky bude mimo jiné zajímavé také tím, že s námi poprvé zasedl do rozhlasového studia Juří Nedavaška vedoucí rytmické sekce našeho microbandu. Všechny hlasující nadšence v naší aktuální anketě DJEMBE 2007 ujišťuji, že se dozví pravdu pravďoucí přímo ze rtů Juřího. Nastražte uši a nalaďte si ve čtvrtek večer Radio Proglas...:-)
  09.05.2007, Žamboši v Brně !!!, Honza
  Žamboší, zcela samostatný celovečerní koncert se uskuteční v Brně v Kinokavárně, sál je prý pro dvěstěpadesát lidí, tož vás všechny spřízněné uši kolem Brna prosíme, dojděte, ať se v tem velkém sáli nebojíme...:-) Vše o koncertě naleznete na TOMTO webu. Posledních pár lístků seženete třeba U Kudrny. Možná budeme mít sebou i posledních tisíc desek na prodej. PS: Den před tímto koncertem hrajeme v Litovli s kapelou Jarret !!! Legenda z Liberce konečně v Litovli!
  23.04.2007, Žamboší poškrk..., Honza
  Tak jsme si konečně vyzkoušeli, jaké to je, hrát každý den, pět dní za sebou a najezdit u toho 900 km. Profík se jistě shovívavě usměje, nicméně pro nás to byl zápřah. V pondělí v práci jsem se ale usmíval, neboť ve mě zářily úsměvy všech lidí v publiku. Díky vám za ně. Především Pardubice a Brno byla vypečená hraní. Dokonce mi ztvrdla kůže na ukazováčku a přestal jsem potřebovat nehet, který jsem stejně zhobloval až do masa. Tož eště dva prsty a budu jako Tommy Emmanuel. Tedy, myslím po nehtové stránce věci. Chce to ale hrát opravdu každý den, čtyři hodiny denně. No ještě že nemusím spát a jíst…:-) Je to ztráta času.
  14.04.2007, Andělátor v pátek třináctého..., Honza
  Na Vsetíně je dobře, moc dobře. Jsem moc rád, že tu žiju a že mám tu možnost poznávat všechny zajímavé lidi, kteří na nás občas přijdou. Díky za každé nové uši v publiku a díky za všechny staré a věrné. Vsetínský andělský koncert byl pro mne spíše koncertem ďábelským a zachránili to naši milí hosté (Vrkoč, Ogaři ze Zlína - Roland s Karlem a také Lucie.) Zvláštní dík patří dnes Jurovi, který mne nenechal zemřít nenaladěním. Tož, odpusťte mi ten můj smutek a přijďte ve středu do Kicu. :-) Bude jistě líp.
  24.03.2007, Čertovské pocity..., Honza
  Z nejmenovaných zdrojů se mi doneslo, že zde existuje jistá skupina ZAJÍC, která se pokouší zdiskreditovat naprosto mylnými a smyšlenými informacemi folkovou veřejnost. S otevřenou hubou jsem četl všechny ty snůšky totálních zážitků, které se nemohly nestat, nenatož stat. Uznejte přeci sami, že jsem přeci nikdy nebyl takovým šílencem. To jsem přeci nemohl býti mnou, natož já! Díky ZAJÍCI za PoJŽ, byl to dobrý pokus. Azore trhej!
  18.03.2007, Andělské pocity, Honza
  Tož, zme unavení, ten šůbyznys nás trošku vyčerpal. Ovšem radost, ta nás vůbec neopouští, sedí každému za krkem jako vychlámané zvířátko. Než zalehneme a prospíme se do pondělí, chtěli bychom vám, poděkovat za vaši podporu, vzkazy a gratulace. Ze záplavy pozitivních zpráv se nám nadobro pomátly mobily. Jste všichni jedním slovem SKVĚLÍ. Jsme moc rádi, že máme komu hrát. Díky!!!
  09.03.2007, Bumerang s Jarrety, Honza
  Ostravo Ostravo, ty nevyzpytatelná špinavá krásko, co sis to na nás zase připravila?... :-) Koncert v klubu Bumerang byl ve znamení hutného zvuku na pódiu, omdlívající Staňky a dvou bezradně šílených a šíleně bezradných zvukařů, kteří se vydali do ulic krásti párák, aby to nakonec všechno zvládli a trestní stíhání nebylo zahájeno. Nikomu se nic nestalo, bubínky zůstaly neprotrženy. Sedl jsem si při koncertě Jarretů k nim na kraj pódia a pozoroval Honzu Nohu, zda u bicích projevuje záblesky "nepochopitelného" nadšení. Musím konstatovat, že tam bylo furt. Dokonce i paličku zlomil. No fuj. Nepochopitelné. Tsunami jeho úsměvů se šířila a převalovala po podiu a nikdo jí neunikl a Jarreti i v tom strašlivém hlukovém maglajzu odvedli profesionální práci. Díky.
  19.02.2007, Všem absolutním sluchařům..., Honza
  Milí hudbymilovníci, dostal jsem od výborného kontrabasisty Pavla Budíka tip na stránky, o který se s vámi musím podělit. Na následujících stránkách www.tonometric.com (v angličtině) se můžete dozvědět, zda jsou vaše třmínky, kovadlinky a hlemýždi hudebně nadaní a zda vaše hudební a rytmická paměť není líná potvora. Málem bych zapomněl, své výsledky mi prosím vás neposílejte, mazlete se s nimi v skrytu. Mě úplně stačí ty mé...:-)
  11.02.2007, To se to hraje..., Zeno
  Žamboší cédéčko má na svém kontě další úspěch - k lednovému vítězství v anketě rádia Proglas o nejlepší album loňského roku přibyla nominace na Anděla v kategorii folk&country. Tak držte palce, ať se daří i dále!
  02.02.2007, Bylo nebylo..., Honza
  V roce 1995 jsem sloužil v Praze u zabezpečovací jednotky generálního štábu a při této příležitosti jsem v rámci záchrany vlastního zdravého rozumu účinkoval v jedné folkové kapele jménem Z.L.O.M. Přátelé v kapele mi pomohli přežít rok vojny a nyní, po deseti letech budete mít v KC Zahrada možnost poslechnout si, co jsme tehdá hráli. Bude to šílené. Dobrá dobrá, oholím si hlavu, cože?...Ano ano, seženu si vojenskou uniformu...prosím?...jaký plot kasáren mám přelézt?...a a a áno …Rozkaz!
  21.01.2007, První letošní koncert..., Honza
  V Galerii Šternberk jsme zahráli letos poprvé a moc se nám hraní líbilo. Lidé nás nechtěli pustit domů, Staňka zpívala píseň Poprvé poprvé s vlastním textem, ehm, kdo byl, ví, zazněla nová píseň Odkolébavka, konečně v aranžmá pro dva hlasy, kytaru a djembe, otestoval jsem nové akustické kombo Roland Acoustic AC-60 a jedním slovem "mňam". A když si při poslední písničce vytáhli všichni papírové taháky do Znakoplavek, říkal jsem si v duchu, že nám ten rok 2007 hezky začíná. Díky!
  02.01.2007, Kolem se toč, Zeno
  Do nového roku vykročili Žamboši díky vám všem s úspěchem pod kloboukem, neboť píseň Krátká paměť se umístila mezi deseti nejúspěšnějšími písněmi v posluchačské hitparádě Kolem se toč rádia Proglas za kalendářní rok 2006. Díky!