cz | en
bandzone myspace youtube
header
aktuální koncerty
poslední fotogalerie
facebook

2021 - Rok Světlojemů...

2021 byl pro nás zajímavý rok z mnoha pohledů. Pandemie covidu19 testovala psychickou odolnost nás všech. Jedinci na volné noze měli dost času, ujasnit si, proč vlastně muziku dělají a jestli vydrží těžké časy, kdy jsou koncerty zakázány. Naší jedinou šancí, bylo vrhnout se na novou tvorbu a pustit se do nové desky. To nám svítilo do temnoty a nejistoty.

Většinu textů napsal už loni v prosinci Jan na retreat.cz a tak jsme si dali společně v únoru u Jury na Královci brainstorming k aranžím. V kamnech praskalo a v našich mozkových závitech jakbysmet. Nejoriginálnější nápady měla kupodivu Staňka, například dudy v songu Jeg elsker deg, nebo pískání v Podnebesím jsou její práce. Vymysleli jsme si rytmiku snů v podobě František Raba - kontrabas a Jirka Zelí Zelenka bicí. S mnoha nástroji a hlavně s vokály nám pomohl Ondra Kozák. Točili jsme hlavně v březnu ve Zlíně ve Véčku a za pultem byl Marcel Gabriel. Dělat na Světlojemech byla radost. Všichni zúčastnění jsou fajn lidi a opět se nám potvrzuje pravidlo, že čím víc toho muzikant umí, tím je v civilu skromnější. O historkách vyprávěných v průběhu vzniku CD ani nemluvě.

Na album Světlojemy nám přispěli naši fanoušci víc jak 200.000 Kč a my měli radost, že můžeme 6.10.2021 vypustit Světlojemy do světa. Bez fanoušků by tahle deska nevznikla. Recenze na sebe nenechaly dlouho čekat, ale o tom až příští rok.

Nekecáme, hrát se začalo teprve v červnu a první koncert byl na festivalu Folkaliště, kde to bylo nádherné. Představte si tu euforii, že se zase může hudebně žít! Tak jsme se těšili, že jsme s naší octávií Sněhurkou jeli k festivalu zadem a málem nás tahal traktor. Z dalších krásných hraní, kterých bylo v roce 2021 opravdu mnoho třeba: Ah Jablonský medvídek a párty s jamem až do šesti do rána, ah Putování za písničkou na Křížové hoře, kde jsou výhledy do kraje, ah Porta, kde jsme jen ve dvou Jan a Jura odehráli epochální koncert po Druhé trávě a neztratili kytičku, ah Tužina groove, nádherný fesťák na Slovensku na který jsme ilegálně překročili Jurovým džípem hranice, ah svatba našich kamarádů Míši a Kryštofa v Poličce, ah ježišmarja a Slabce, to bylo magické a nejlepší, ah festival Banát /v alternativní sestavě Jan-Jura-Aleš/, ze kterého jsme jeli zpátky bohužel dříve flixbusem a Jan tam nechal futujaru a ta dodnes jezdí někde zapadlá v zavazadlovém prostoru po celé Evropě, ah Babí léto v Újezdě, kde jsme před dvoutisícím davem ukázali, že se dá hrát, i když je Jan polomrtvý Banátskou horečkou dengue. A to jsme teprve na konci srpna!

V létě jsme také pilně dokončovali Světlojemy, donahrávali je a míchali. Zároveň jsme v kapele zažili dvě obrovské změny. Konečně jsme v září pořídili vysněnou VW dodávku, které říkáme Nanuk a je to, po patnácti letech v octávii jak cestovat v hotelu na kolečkách. A taky jsme si pořídili kapelního psa Jakoubku, která s námi od té doby obráží všechny štace. Její první koncert byl hned křtící Světlojemí v Kaštanu a je to naprosto neuvěřitelně báječný parťák, už od malého šťěňátka.

Na podzim jsme objížděli kluby a křtili Světlojemy a v prosinci jsme ukončili koncertní rok v Bratislavě na rádiu Devín, kde to máme moc rádi.

Rok 2021 byl rozhodně rokem Světlojemů, písně na tomhle albu mají rozsvěcovat, když je vám temně a my doufáme, že tak jako nám svítila do daleka práce na nich, tak budou písničky žít a plašit tmu ve vás.

H+S+J