cz | en
bandzone myspace youtube
header
aktuální koncerty
poslední fotogalerie
facebook

Guitar & Forest

Každý les zní jinak, v každém je jiné světlo, v každém je dle ročního období jiná přírodní magie, žijí různí obyvatelé a tohle všechno dohromady hraje a zní věčnou lesní písní.

Vypravil jsem se do různých lesů (smrčiny, bory, doubravy, bučiny atd...) s kytarou a nahrávacím zařízením a pokusil se zachytit v několika minutách atmosféru místa, vždy v jednom měsíci, v jedné kytarové instrumentální skladbě. Ctil jsem vlivy a „překážky“ okolí, teplotu, vítr a nahrál skladbu na jeden zátah, bez příkras a vymožeností moderních studií. Jen člověk, kytara a les.

Celé nahrávání byla pro mne velká výzva, dobrodružství a radost. Když občas poslouchám, co jsem to tam v lesích vlastně hrál, kytarové harmonie a zpívající lesní prostory mne vrací v čase a já jsem zase mezi těmi svými stromy, na překrásných místech, které jsem si díky tomuto „šílenému“ nápadu objevil.

Doufám, že alespoň něco podobného budete při poslouchání cítit i vy.

Jan 
 • Leden 2012

  Děkuju Michalovi za krásné fotografie, děkuju Jirkovi za půjčení sněžnic a sněhových řetězů, děkuju Pipovi, že se mnou chtěl vyrazit do pralesa, i když to nakonec počasí zhatilo, děkuji neznámému domorodci, který mne nasměroval správným směrem a děkuji Staňce, že mne podporovala z duchen i ve své chřipce.

 • Únor 2012

  Děkuju Drnkálkovi a Gustíkovi za to, že mi byli průvodci podél řeky, děkuju Staňce za krásné fotky a zázvorový čaj do kterého zaklela oheň. Děkuju Metelkům za úžasný pozdní oběd a příjemnou společnost na Brigádnické, která se nikdy neomrzí!

 • Březen 2012

  Děkuju bohu počítačů, že mi vrátil zpátky mé nemocné PC ze záhrobí, děkuju bohu počasí, že mne netrápil deštěm a sněhem ve studiu a děkuju Staňce za její oko a srdce za fotoaparátem, bez ní by bylo v lese i na webu smutno.

 • Duben 2012

  Děkuju Markovi Kamínkovi za krásné fotografie a hlavně za to, že se rozhodl jet se mnou do lesa, aniž bychom se dříve znali. Děkuju starým kostem buků, za to, že si žádná z nich nevybrala při pádu na zem mou hlavu, nebo nedejbože mou kytaru. Děkuju myši s krásnýma očima, že se mnou při nahrávání chvíli poseděla...

 • Květen 2012

  Děkuju požárníkům, že nedovolili plamenům pozřít celou tu borovou krásu na písčinách okolo Bzence. Děkuju Staňce za její společnost a za cit, se kterým se dívá kolem a fotí. Děkuju komárům, že ze mne zcela nevysáli trpělivost a děkuji slunci, že vydrželo nad korunami borovic o chvilku déle a zalezlo až po posledním tónu...

 • Červen 2012

  Děkuju Snapeovi za to, že nám ukázal své tajné březové místo, kam občas chodí rozmlouvat s Wakan Tankou ohledvá věčné otázky, děkuji Martině z Račího údolí za pohostinnost a úsměv, kvůli kterému se do Rychlebských hor budeme rádi vracet, děkuji obřím exemplářům prasat divokých, že mne s kytarou nechaly projít a jen se mi potutelně pochrotávaly do kroku, děkuji soumraku, který do mne na chvíli při nahrávání sestoupil a přinesl mi smírný pokoj a děkuji Staňce, za to že je se mnou.

 • Červenec 2012

  Děkuju dávným chorvatským obyvatelům břehů řeky Jevišovky za to, že sadili v její nivě v 16. století vrby, protože najít souvislou plochu vrbového háje nebylo vůbec snadné. Děkuji vynálezcům chemických sloučenin za repelent, v rákosí rozhodně nebylo komároprázdno. Asi tak 1000 kom/m3. Děkuji Staňce za to, že vydržela nepřízeň počasí a dokázala se prodrat s fotoaparátem zvířecími stezkami a mačkala spoušť, aby se bylo na co dívat. Děkuji dešti, že odezněl a nechal mne znít.

 • Srpen 2012

  Děkuju lidem kolem Ratají nad Sázavou za to, že prozatím překazili plány těžební společnosti, která chce těžit v kopcích, nejdříve kámen a potom nejspíše uran. Děkuji Ivanovi za podporu a za to, že mi našel Petra. Děkuji Petrovi za jeho odhodlání fotit aniž by za to cokoliv chtěl. Děkuji chladným kapkám jehličnaté vody za osvěžující ledové polibky na mých ramenou a čele. Děkuji klukům z Dire Straits že mi pomohli ukončit tuto skladbu a děkuji Staňce, že je tam našla, řekla mi to a teď už je tam budu slyšet furt.

 • Září 2012

  Děkuju své pravé ruce, že se nakonec přeci jen vzmohla, protože už už jsem jí chtěl při nahrávání vzteky odhryznout a zahodit do borůvčí. Děkuji múze, díky které mi přišla tato skladba a která na mne ve snu cenila dračí zuby. Díky Staňce za podzimní barevné obrázky a za to, že to opět dokázala. Děkuji Googlu za jeho podrobné mapy a děkuji Jurovi za to, že na sebe na pár hodin vzal roli "hlídače parkoviště" v Orlických horách.

 • Říjen 2012

  Děkuju mým rodičům za suché dříví, které jsem donesl do lesa a díky němuž jsem mohl v tom překvapivém království ledu na vrcholu Kelčského Javorníku zahrát říjnovou harmonii. Děkuji výrobcům zimních pneumatik za to, že když na to přijde, neuklouzne to ani hovno a auto se vydrápe vzhůru, kopec nekopec. Děkuji mé ženě Staňce za podporu a fotografie plné barev. A děkuji kytaře, že zněla skvěle i v tomto lesním podivuhodném koncertním sále Hostýnských vrchů.

 • Listopad 2012

  Děkuju mým přátelům Trličíkům za žebrácké rukavice bez prstů, konečně se šikly a hřály jako malá vlněná kamínka. Děkuju Staňce za to, jak se pro mne plazí s fotoaparátem po zemi, obrázky jsou jako vždy moc hezké. Děkuji mamuši a taťuši za dvě tašky dřeva, tentokrát ho nebylo třeba, ale máme alespoň zásobu na příště. Děkuji vynálezcům majových akordů, neboť do listopadové melancholie se tyhle pakordy přes sedm pražců prostě hodí.

 • Prosinec 2012

  Děkuju Zenovi za podporu při poslední lesní výpravě, za to že přikládal do ohně a za to že fotil. Děkuju paní Zimě, že to s těmi mrazy v prosinci ještě nepřeháněla a dovolila mi zahrát můj pajdavý ragtime bez omrzlin. Děkuju příteli, který ví všecko o fenoménu "deseti schodů", poslouchá po nocích na plné pecky nejen sólové kytaristy a ještě jim k tomu nalévá a poskytuje přístřeší. Děkuju jeho ženě za neuvěřitelný biftek a vůbec péči jako na zámku. Děkuju vám všem, kteří chodíte do lesa se mnou.