cz | en
bandzone myspace youtube
header
aktuální koncerty
poslední fotogalerie
facebook

Rok 2015 - Archiv novinek

28.03.2015

Nominace na třetího Anděla...

Sedmého dubna se budou v Praze v Akropoli předávat žánrové ceny Anděl. S Pólem nedostupnosti se nám podařilo proniknout mezi nominované, což nám udělalo radost převelikou! Říkal jsem si, že je na nějaké ceny Pól, jako celek, dosti temný, příliš poetický, málo humorný, málo příběhový... Být tam potřetí je pro mne příjemné překvapení. Díky! Už několikrát jsme v diskusích kolem žánrovek přáli tuto cenu muzikantům, kterým Anděl pomůže a kteří ho nemají. Ale stejně mne to sešrotovalo :-) Netvrdím že by nám třetí Anděl neudělal radost, to samozřejmě udělal! Dokonce to v kapele máme rozděleno. Staňka ho přeje Ebenům, Čas holin se jí moc líbí. Juří zase fandí Půljablkoni, bo je tam trochu jazz a Marie Puttnerová je opravdu výborná zpěvačka. No a na mne jsme "zbyli" my. Fandím nám protože Pól je plný písní mého srdce, mnohem více než songy na předcházejících albech. Mnohem víc to se mnou "hýbe". Ať už to dopadne jakkoliv, máme radost! Bez lidí, kteří nám finančně přispěli na crowdfundingovém portále kreativcisobe.cz by CD Pól nedostupnosti nebylo. Největší díky patří tedy právě jim! Máte nominaci! Radujte se!

Hž.

8.4.2015

Padlý žánrový Anděl, aneb otevřený dopis "VŠEM"

Ještě ne zcela dospaní z výletu do Prahy na předávání žánrových cen Anděl se pokusíme formulovat myšlenky a pocity, kterých máme plné hlavy a srdce. Anděla jsme letos nedostali, tak nás možná budete podezřívat z ufňukanosti, nebo nějakého hejtování cizí práce, ale prosíme, věřte nám, jsme v tomto smyslu opravdu vyrovnaná kapela, již dva Anděly mající, občas sebevědomá a přející úspěchy také jiným.

Víte, mysleli jsme si, že ceremoniál kolem žánrových cen by měl být o těch žánrech, o deskách které vznikly v daném roce a stojí za to je představit širší veřejnosti. Jenže takto to již léta prostě nefunguje. Zúčastnili jsme se třech předávání. To první (2003) byl přímý přenos v TV. Anděla jsme dostali před zraky mnoha lidí a měl tehdy na naše hraní největší vliv… Pomohl hlavně u pořadatelů… Jenže tehdy to bylo jiné, tehdy se vždy jeden žánr mimo hlavní proud předával v přímém přenosu. Měli jsme štěstí, že to byl ten náš folk&country. Druhého Anděla v roce 2009 jsme už přebírali na periferii Prahy, „20 minut autobusem od metra“ jak píše rapper Bonus v tomto článku: http://www.rozhlas.cz/radiowave/prolomitvlny/_zprava/prolomit-vlny-predavani-zanrovych-andelu-jako-vysmech-hudebnikum-i-hlasujicim--1475893 mimo objektivy TV a byla to vlastně neveřejná akce. Možnost srovnání nás tehdy dost zdrtila, ale měli jsme druhého Anděla, tak radost rozmělnila obavy. Akorát lidi nám druhého Anděla moc nevěřili, prý to přeci… „nebylo v televizi“. No a včera jsme byli na večeru žánrových cen Anděl potřetí, tentokrát v Akropoli.

Hudební program – tedy kapely hrající na žánrovém večeru byl opravdu výsměch všem nominovaným a hlasujícím ve všech žánrech. Souhlasíme plně s rapperem Bonusem. Pořádající agentura Lewron Music dosadila do programu své koně, své kapely které absolutně nekorespondovaly s tím, o čem večer byl, nebo měl být. Jak nejvíce ponížíte muzikanta? Když ho donutíte poslouchat „sračky“ a tvářit se, jako že se dobře baví. Věříme, že jen jakási úcta k hlasujícím v jednotlivých žánrech přinutila všechny přítomné zůstat. V televizi bude záznam, můžete si vystupující kapely poslechnout a udělat si obrázek sami. Prosíme, představte si, že v sále sedí jazzmani, rappeři, folkaři, folkloristi, metalisti… Že to má být ten jejich večer… V tomto kontextu se na to prosíme podívejte a budete se jistě smažit s nimi - s námi na jedný velký pekelný lodi Lewron Music.

Jak z toho ven? Proč se akademici nebouří? To je to vážně neuráží? Proč to nezajímá Českou Televizi? Nelze se na Lewron Music prostě vykašlat, všechny akademiky v žánrech sdružit pod jednu střechu (jen organizační) a udělat ten ceremoniál lepší? Jak jinak opravdu poslat lidem zprávu o tom, co se v žánrech děje skvělého a zajímavého důstojnou formou? Představte si situaci - divák kterého nezajímá mainstreamová hudba si pustí 15.4. ČT ART aby se podíval jak je to s hudbou mimo střední proud a tam...! Jardo Špuláku, předsedové v jednotlivých žánrech, prosíme, reagujte nějak, tohle je přeci vážně šílené… Bojíte se, že se na to pan Wronka vykašle? (Jak to vlastně vnímáte vy pane Wronko?) Že je lepší toto než nic? Vzpomeneme třeba zaniklou cenu Žlutá ponorka… Dopadne takto postupně Anděl, Apollo, Vinyla? Každý hájí to své - rozděleni v zákopech? Takže „prachy“ dobrý den? Apollo, Vinylo, zaniklá Žlutá ponorko, prosíme, vyjádřete se k tomu, vylezte ze zákopů! Vyzýváme vás, prosíme vás o veřejnou otevřenou diskusi.

Za kapelu Žamboši - Jan, Jura a Stáňa 8.4.2015