cz | en
bandzone myspace youtube
header
aktuální koncerty
poslední fotogalerie
facebook

Rok 2012 - Archiv novinek

25.11.2012

Listopád...

Médijální konce světa už mě poslední dobou nebaví. Kolik jich ještě člověk musí zažít, aby pochopil, že dělat kolem toho humbuk je jen ztráta času. Jakoby nám nastačily ty každodenní "konce" osobní. Však ano, těch svých jsem si taky pár... A jistě jich ještě pár zažiju. Vždycky je za nimi naštěstí cesta, která někam vede. A což teprve cizí konce světa. Třeba sekvoje, obří stromy, kolem kterých jednou za čas všechno lehne popelem aby pak mohl život rašit s ještě větší silou. Připomíná mi to lidi. Taky pálí mosty, aby mohli jít dál. Rozdíl mezi stromem a člověkem je však zásadní. Lidé to umí se sirkami a zaujímají postoje. Stromy umí rovně stát a moc toho nenamluví. Kór teď v listopadu. Hymbajs šůviks, být tak alespoň habrem...

Byl jsem dnes v lese a nahrál předposlední skladbu pro album Guitar & Forest. Ještě jeden prosincový ragtime a bude hotovo. Staňka fotografovala a válela se u toho v bahně. Obrázky budou brzy.

Držte se a díky za přízeň!

H.

PS: Juří teď poslední dobou nemá vůbec čas, furt cosi točí v televizi, inu aspoň někdo v té naší kapele maká na slávě. Podívejte se SEM, i když se prý nevešlo všechno, i tak je toho dost. Děkuju Juro.

14.10.2012

Děkuju za inspiraci všem svým přátelům flamenkáčům, děkuji Robertu Fulghumovi za nádherný název knihy, který se mne dotkl a děkuji srdci, bez kterého se nedá tančit s ohněm...

H.

5.10.2012

Záznam koncertu v televizi NOE...

...uschován v archivu televize dobrých zpráv, viz níže.

22.8.2012

Ohledvá volné nohy...

Po deseti letech hraní a skládání jsem jednou nohou vykročil do neznáma. Moje srdce po mě už skoro dva roky nepřetržitě pořvává, že jestli nezačnu dělat muziku pořádně, tak se mnou bude ámen. Je toho tolik, co člověka zrazuje a bere mu odvahu. Úplná hora pochyb. Vždyť jsi profesně uplně něco jiného, neumíš noty, skládáš složité písně, chodí málo lidí, kulturnost národa jde do háje, v rádiích se hrajou jen "supersongy", budeš žebrák na ulici atd... Jenže pak jsou zde povedená hraní, po kterých lidé svítí, jsou zde nadšené reakce uší, které si nás nově nachází, je zde kytara se kterou je na světě báječně a jsou zde témata a melodie, která prostě musí ven, jinak zhebnu.

Dovedete si představit tu situaci... Ležím starý a plesnivý někde v hospicu, pár hodin do katapultace (dolů, nebo nahoru, to se ještě uvidí) a hlavou běží výčitky, že jsem to nevyzkoušel, že jsem promarnil dar, který mi byl na chvíli svěřen. Tento obraz mne už párkrát vzbudil ze sna, to díky této hrůze mi nejspíše postupně šedly vlasy...

Nu a tak jsem už čtrnáct dní poloprofesionálem, "nepracuju" zatím od čtvrtka do neděle a uvidíme, co to mě a našemu triu přinese. Vím že jako autor hudby a textů to mám jednodušší, Uživit se jen hraním je skutečně řehole. A stále mám malou jistotu díky chápajícímu a přejícímu zaměstnavateli. Od pondělí do středy jsem poloamatér. :-) Třeba se bude dařit a rozšířím řady odvážlivců, kteří to dokázali a žijí hudbou každý den. Uvidíme za rok.

Už teď vím, kolik je předemnou práce, tolik písní se chvěje ve vesmíru nedočkavostí, čeká nás nové album, dokončení a vydání G&F, baterka pro pouliční busking se potí touhou na zkušebně a do Paříže na ulici je to jen dvanáct hodin autem.

Když budete chodit na koncerty, bude dobře.

Když nás podpoříte a koupíte si naše alba, bude líp.

Když nás budete sdílet a dělat osvětu v polích žamboším traktorem neoraných, budeme se radovat!

Jsme ve vašich rukou, uších, srdcích a myších...

H.

PS: kontrolujte průběžně Stánin Twitter a Jurův Bandzone, mám z mých odborů radost!

6.7.2012

Ohledvá pořádných písniček...

Je jedna písnička...
Pro skvělý rádia...
Nic se v ní neřeší...
Má prostě grády já...
Zpívám ji s radostí...
Rytmicky pulsuje...
Podobná všemu...
Co zrovna v kurzu je...
 
H.

18.6.2012

Ohledvá jednoduchých písní o lásce...

17.6.2012

Ohledvá krizí...

Ano, co se týká aktualit na našem webu, mám černé svědomí. Každá kapela si během let projde několika krizemi a někdy to není vůbec jednoduché. Čím dál víc mi připadá společná existence v našem triu podobná manželství. Skupiny kolem se mění, zanikají, vyhazují se členové... Osobně si myslím, že vyhraje ten, kdo vydrží. Nebojte se, nechci vás nějak plašit, nebo tak. Vše je v pořádku a máme se rádi. Léto je plné koncertů, víkendy plné muziky. Staňka po pár letech přestala mluvit o škole a tak se pojede naplno, tedy pokud Juří neotěhotní.

Hra na nepsání na naše kapelní profily zdá se skončila, Staňka mazlí Twitter, Juřímu sem tam ukápne slza (nebo slina) na klávesnici a na Bandzone se s jeho myšlenkami budete moci možná opět potkávat. Já facebookuju.

Každý měsíc nahrávám v lese a myslím že se to moc hezky rýsuje. Guitar & Forest bude album plné hvozdů a kytarových nápadů, doufám že jste o něj už ušima brnkli.

Na jednom festivalu jsem se při zvučení nestačil divit. Podívejte se, co si ten pazúr Brožů dovolil...:-)

 

PS: Navštivte občas náš kalendář, možná hrajeme poblíž vás.

H.

10.3.2012

Ohledvá jedněch narozenin...

5.3.2012

Ohledvá novinek...

Únor byl skutečně zajímavý měsíc. Napsal jsem tři písničky, seběhlo se kolem toho haló jak sviňa. A pak že není o čem zpívat. Usmívám se, neboť si spoustu mých přátel a známých začalo dělat starosti o můj zdravý rozum a dalo mi tak najevo, že jim nejsem lhostejný. Děkuju!

Mohu všechny ubezpečit, jsem pořád stejný ŠVJ, umím napsat složitou píseň plnou metafor, že se až člověk se slovníkem v ruce touží málem oběsit. Ale umím i blbiny a satiru na pár kil. Nesmírně mne to všechno baví a pokouším se to nadšení do písní vetknout. Zaklít ho tam, aby pak skákalo po lidech jako opičák. V tvorbě aktuálek chci pokračovat, je to, jak vidno, jedna z těch možných cest. Dle reakcí publika rozhodně.

Ohledvá nového alba mám pro všechny trošku smutnou zprávu. Rozhodli jsme se natáčení o rok odložit. Je třeba napsat více písní a vybrat si, kterou se dále zabývat ve studiu. Je třeba nechat písničky dozrát. Příští rok bychom vydali G&F, což bude takový malý lesní bonus, pro všechny, kteří smutní. Náklad nebude velký. Spíše taková raritka pro sběratele.
 
Zítra vyrážím na turné a doufám, že ho přežiju ve zdraví. Ukažte se na některém z našich koncertů. Možná pošlu didgeridoo do akce, když už hraju s ogarem z Austrálie.
 
06.3.2012 - Brno - Café Práh - 19:00
07.3.2012 - Praha - Kavárna Potrvá - 19:00
08.3.2012 - České Budějovice - Horká Vana - 20:00
09.3.2012 - Slavonice - Sál Muzea - 19:00
10.3.2012 - Břeclav - Synagoga - 20:00
11.3.2012 - Veselí nad Moravou - Foyer kina Morava - 20:00
12.3.2012 - Olomouc - Klub Půda - 20:00
13.3.2012 - Zlín - Klub Šopa - 19:00
14.3.2012 - Vsetín - Klub KIC - 19:00
16.3.2012 - Bystřice nad Olší - WINDHOLZ Cafe Gallery - 20:00
17.3.2012 - Jeseník - Plíživá kontra - 20:00
18.3.2012 - Orlová - Klub Futra - 19:00
19.3.2012 - Ostrava - Klub Parník - 20:00
20.3.2012 - Opava - Jazz café club Evžen - 20:00
21.3.2012 - Hradec Králové - Klub č.p.4 - 20:00
22.3.2012 - Praha - Café v lese - 20:00
 
Hž.
 
PS: Koncert ve Valaškých Kloboukách s Tabáskem se z termínu 24.3. přesouvá dále do budoucnosti, neboť akce koliduje s další akcí na Nádraží, které jsme ustoupili. Termín dáme brzy vědět.

19.2.2012

Ohledvá tykadel...

14.2.2012

Jan napsal stahujícím...

8.2.2012

Jan napsal Jarkovi...

14.1.2012

O tom co se chystá...

Mám toho pro letošní rok nachystáno v hlavě opravdu hodně. Začnu tím nejbližším a přitom vlastně nejdelším. Hledám v lednových dnech ten pravý, kdy mi bude počasí přát a já se budu moci vypravit s kytarou a nahrávadlem do hlubokého zmrzlého prastarého hvozdu. Začínám točit sólovou instrumentální kytarovou desku. Vymyslel jsem si to tak, ža během roku vznikne dvanáct nahrávek, každá v jiném měsíci a v jiném lese. Až si album v příštím roce poslechnete v kuse, projdete se všemi ročními obdobími a různými lesy v rozličných pohořích a nížinách. Doufám, že si se mnou stromy zahrají a že mě v lesích nic nesežere. Mám půjčené sněžnice, tam kam mířím teď v lednu je víc jak metr sněhu. A stromy tam pamatují ledacos. Budu časem věnovat tomuto šílenému nápadu celou jednu sekci našeho webu, takže podrobnosti hledejte tam...
 
Naše třetí deska by se měla začít točit koncem léta. Písně na ní mám v hlavě, melodií je mnoho, zbývá "jen" dopsat asi osm textů a je to. Byli bychom rádi, kdyby se písničky v aranžích lišily od první a druhé desky. Budeme pokračovat v linii obalů, takže se můžete těšit na další kousek do série.
 
Domluvil jsem se ve své práci a zhruba od března bych měl pracovat jen na částečný úvazek, což znamená, že budu mít na muziku, na hraní a na tvorbu mnohem více času. Věřím, že celé kapele můj poloprofesionalismus, nebo raději poloamatérismus pomůže a že rok 2012 bude rokem nových hudebních výzev. Rád bych se mimo jiné, ať už s kapelou, nebo sám, objevoval občas na ulici. Myslím si, že by tuhle školu měl mít každý hudebník a mě zatím zcela chybí. Zastavte se, až půjdete kolem. Určitě budu mít hlad.
 
V březnu pravděpodobně proběhne série koncertů s australským písničkářem Petem Uhlenbruchem, který se svými písněmi v náladě Owls of the Swamp hrává tak různě po planetě. Budeme s ním koncertovat jak v triu kompletní Žamboši, tak i já osamocený ŠVJ. 
 
V novém roce pokračuje na televizi Noe magazín o muzice - Mezi pražci. Prostor tam dostává jak folk, tak vše, co s tímto žánrem trošku souvisí. Mám za sebou moderování čtyř dílů a řeknu vám, jde mi to někdy hodně ztuha. Snažím se své proslovy před kamerou učit nazpaměť, ať nezdržuju štáb svými bláboly a musím říct, že si od té doby, co jsem s tím začal, mnohem více vážím všech, které slovo před kamerou živí. Je to totiž práce jako každá jiná. Makačka! Starší díly Mezi pražci můžete najít v archivu televize NOE.
 
Koncertů v lednu a únoru nebude mnoho, chtěli jsme si odpočinout a nabrat síly. Staňka potřebuje máknout na bakalářce, má před sebou poslední rok studií. Juří se snaží nepropadat trudomyslnosti, filtruje zprávy o stavu věcí a svým kritickým pohledem na společnost dál zvedá ze židlí své přátele i nepřátele. Přeji vám v novém roce především zdraví, lásku a také dostatek nadhledu, který nám všem (nás tři nevyjímaje) někdy tak zoufale chybí.
 
Hž.